Senior Athlete Awards

The Senior Athletics Awards Presentation is every May when the Colby Department of Athletics honors seniors who have excelled athletically, academically, behind the scenes, and in community service. Below is a listing of the awards and the recipients all the way back to 1966.                     

The Marjorie D. Bither Award is given to a senior female student/athlete who has demonstrated outstanding athletic ability, leadership, and academic accomplishment. The Donald P. Lake Award is given to a senior male student/athlete who has demonstrated outstanding athletic ability, leadership, and academic accomplishment. The Norman White Award is given to a male student/athlete for inspirational leadership and sportsmanship. The Pamela Hoyt-Sanborn Award is given to a female student/athlete for inspirational leadership and sportsmanship. The Warren J. Finegan Award is given to a senior for significant behind-the-scenes contributions to the success of Colby athletics. The E.W. Millett Award is presented to one male and one female who in his or her four years as an undergraduate contributed the most to athletics at Colby (top athletes). The Richard Whitmore Award is presented to a senior male student-athlete who has demostrated the qualities of outstanding academic and athletic excellence to the College. The Mule Impact Award was first awarded in 2017 and is for a faculty or staff person at the College for their engagement, leadership, and support of Colby athletics.

Senior Athlete Award Recipients

2017 (pictured above)

Norman White Award: Geoff Sullivan '17 (men's hockey), Michael Boardman '17 (men's alpine skiing)

E. W. Millett Award: Carl Reid '17 (men's tennis)

E. W. Millett Award: Mardi Haskell '17 (women's alpine skiing

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Karolina Serhan '17 (volleyball)

Donald P. Lake Award: Silas Eastman '17 (men's Nordic skiing)

Marjorie D. Bither Award: Katie McLaughlin '17 (women's hockey, softball)

Warren J. Finegan Award: Robin Spofford '17 (athletic office, softball)

Patty Valavanis Smith Award: Amy Bianco '17 (women's Nordic skiing)

Richard Whitmore Award: Colin Reilly '17 (men's hockey)

Mule Impact Award: Sandy Maisel

 

2016

Norman White Award: Dylan Rothenberg ’16 (men’s lacrosse)

E. W. Millett Award: Chris Hudnut ’16 (men’s basketball)

E. W. Millett Award: Alanna McDonough ’16 (women’s cross country, track and field)

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Holly Bogo ’16 (women’s tennis), Sierra Leavitt ’16 (women’s alpine skiing)

Donald P. Lake Award: Michael Loginoff ’16 (men’s basketball)

Marjorie D. Bither Award: Carylanne Wolfington ’16 (women’s basketball)

Warren J. Finegan Award: Chris Gallogly ’16 (men’s golf, sports information)

Patty Valavanis Smith Award: Brittany Chin ’16 (women’s lacrosse)

Richard Whitmore Award: Luke Westman ’16 (men’s basketball) 

 

2015

Norman White Award: Jeff Hale ’15 (men’s cross country, track and field)

E. W. Millett Award: Jason Buco ’15 (football, baseball)

E. W. Millett Award: Erin Maguire ’15 (field hockey)

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Not awarded this year

Donald P. Lake Award: John Grimaldi ’15 (men’s lacrosse)

Marjorie D. Bither Award: Jeanne Barthold ’15 (women’s alpine skiing)

Warren J. Finegan Award: Dustin Satloff ’15 (sports information)

Patty Valavanis Smith Award: Kara Witherill ’15 (women’s crew)

Richard Whitmore Award: Connor Clancy ’15 (football)

 

2014

Norman White Award: Russ Wilson ’14 (men’s lacrosse)

E. W. Millett Award: Jim Ryan ’14 (men’s alpine skiing)

E. W. Millett Award: Lindsey McKenna ’14 (women’s lacrosse), Brianne Wheeler ’14 (women’s hockey, softball)

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Katharine Eddy ’14 (women’s lacrosse)

Donald P. Lake Award: Brendan Cosgrove ’14 (men’s hockey)

Marjorie D. Bither Award: Frances Onyilagha ’14 (women’s track and field)

Warren J. Finegan Award: Gabe Donahue ’14 (women’s basketball)

Patty Valavanis Smith Award: Kate Connolly ’14 (womens’ cross country, track and field)

Richard Whitmore Award: Matt White ’14 (men’s cross country, track and field)

 

2013

Norman White Award: Pat Adams ’13 (men’s crew)

E. W. Millett Award: Dom Kone ’13 (men’s track and field)

E. W. Millett Award: Kate Pistel ’13 (women’s soccer, squash, lacrosse)

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Morgan Lingar ’13 (women’s cross country and track and field)

Donald P. Lake Award: Brian Desmond ’13 (men’s cross country and track and field)

Marjorie D. Bither Award: Katie Houser ’13 (women’s alpine ski)

Warren J. Finegan Award: Not awarded this year

Patty Valavanis Smith Award: Cassady Roberts ’13 (women’s alpine ski)

Richard Whitmore Award: John Gilboy ’13 (football and men’s track and field)

 

2012

Norman White Award: Brian Morgan ’13 (according to RE) (men’s alpine ski)

E. W. Millett Award: Harry Smith ’12 (men’s squash)

E. W. Millett Award: Rachael Mack ’12 (women’s basketball)

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Caitlin Burchill ’12 (volleyball)

Donald P. Lake Award: Justin Rouse ’12 (men’s cross country and track and field)

Marjorie D. Bither Award: Jill Howell ’12 (women’s crew)

Warren J. Finegan Award: Not awarded this year

Patty Valavanis Smith Award: Lane McVey ’12 (women’s lacrosse)

Richard Whitmore Award: Eric Barthold ’12 (soccer and alpine ski)

 

2011

Norman White Award: Nick Tucker ’11 (football and track and field)

E. W. Millett Award: Vincent Lebrun-Fortin ’11 (men’s alpine ski), Craig Bunker ’11 (men’s lacrosse)

E. W. Millett Award: Lexi Crook ’11 (women’s lacrosse)

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Su-Lin Del Guercio ’11 (women’s soccer)

Donald P. Lake Award: Richard Newton ’11 (football and baseball)

Marjorie D. Bither Award: Julianne Kowalski ’11 (women’s basketball)

Warren J. Finegan Award: Karlyn Adler ’11 (women’s basketball)

Patty Valavanis Smith Award: Emma Linhard ’11 (women’s cross country and track and field)

 

2010

Norman White Award: Max Weiss ’10 (men’s lacrosse)

E. W. Millett Award: Adam Choice ’10 (men’s basketball) Josh Kernan ’10 (men’s alpine ski)

E. W. Millett Award: Alison Cappelloni ’10 (women’s basketball)

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Samantha Smith ’10 (women’s squash)

Donald P. Lake Award: James Brady ’10 (men’s lacrosse)

Marjorie D. Bither Award: Katrina Gravel ’10 (women’s cross country and track and field)

Warren J. Finegan Award: Nick Ruocco ’10 (baseball)

Patty Valavanis Smith Award: Jordan Schoonover ’10 (women’s indoor and outdoor track and field)

 

2009

Norman White Award: Mark Ozarowski '09 (football)

E. W. Millett Award: Sam Handler '09 (football)

E. W. Millett Award: Kate Sheridan '09 (lacrosse)

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Mary Clare Snediker '09 (field hockey, lacrosse)

Donald P. Lake Award: Tom Milaschewski '09 (soccer)

Marjorie D. Bither Award: Courtney Chilcote '09 (swimming, track and field)

Warren J. Finegan Award: Colette Finley '09 (ice hockey)

Patty Valavanis Smith Award: Tory Starr '09 (softball)

 

2008

Donald P. Lake Award: Zack Schuman '08 (men’s tennis)

Ellsworth W. Millett Award: Kelly Norsworthy '08 (women’s swimming), Arthur Fritch '08 (men’s hockey)

Marjorie D. Bither Award: Anna King '08 (women’s cross country, track and field)

Norman R. White Award: Evan Mullin '08 (men’s swimming)

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Katie McCabe '08 (women’s soccer, women’s basketball)

Warren J. Finegan Award: Zak Starr '08 (men’s soccer)

Patty Valavanis Smith Award: Michelle Easton '08 (women’s crew)

 

2007

Donald P. Lake Award: Joshua Kahane '07 (men’s soccer)

Ellsworth W. Millett Award: Alexandra Libby '07 (women’s lacrosse), Gregory Osborne '07 (men’s hockey)

Marjorie D. Bither Award: Laura Williamson '07 (women’s soccer, women’s basketball)

Norman R. White Award: Jonathan Bandi '07 (men’s basketball)

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Elizabeth Benson '07 (women’s soccer)

Warren J. Finegan Award: Allison Dunn '07 (women’s tennis), Thomas Gildersleeve '07 (men’s tennis), Tracy Nale '07 (women’s basketball)

 

2006

Donald P. Lake Award: Jason Foster '06 (men’s indoor and outdoor track and field)

Marjorie D. Bither Award: Kara McCabe '06 (women’s soccer)

Ellsworth W. Millett Award: Daniel Oliphant '06 (football), Caitlin Cleaver '06 (volleyball), Abigail Lathrop '06 (women’s alpine skiing)

Norman White Award: Ben Crane '06 (men’s tennis)

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Kaitlin Adams '06 (volleyball)

Warren J. Finegan Award: Cliff White '06 (sports information)

 

2005

Marjorie D. Bither Award: Karina Johnson '05 (women’s cross country, track and field)

Donald P. Lake '55 Award: Nicholas Bayley '05 (men’s hockey)

Norman White '50 Award: Patrick Harner '05 (football)

Pamela Hoyt Sanborn '87 Award: Elizabeth Riley '05 (women’s soccer)

Warren J. Finegan '51 Award: Daniel Lynch '05 (football)

E. W. Millett '25 Award: Laura Miller '05 (women’s swimming), Wendy Bonner '05 (field hockey, women’s basketball, softball), Warner Nickerson '05 (men’s alpine skiing)

 

2004

Marjorie D. Bither Award: Abby Stella '04 (volleyball)

Donald P. Lake '55 Award: Jeremy Jamieson '04 (football), Ross MacMillan '04 (men’s hockey)

Norman White '50 Award: Matt Forlizzi '04 (men’s basketball)

Pamela Hoyt Sanborn '87 Award: Carolyn Plant '04 (women’s swimming)

Warren J. Finegan '51 Award: Ryan Glennon '04 (men’s lacrosse)

E. W. Millett '25 Award: Eric Roy '04 (baseball), Karima Ummah '04 (indoor and outdoor track and field)

 

2003

Marjorie D. Bither Award: Connie Beal '03 (women’s indoor and outdoor track and field)

Donald P. Lake '55 Award: Justin Sukiennik '03 (men’s cross country, track and field)

Norman White '50 Award: LeAndrew Rankin '03 (men’s track and field)

Pamela Hoyt Sanborn '87 Award: Christine O'Donnell '03 (women’s soccer, basketball)

Warren J. Finegan '51 Award: Jay Johnson '03 (men’s basketball)

E. W. Millett '25 Award: Sarah Walsh '03 (women’s basketball), Jonathan Eck '03 (men’s swimming)

 

2002

E. W. Millett Award: Daniel Noyes ‘02

E. W. Millett Award: Marcia Ingraham Tatum ‘02

Norman R. White Award: Jonathan Lord ‘02

Donald P. Lake Award: Christopher Cogbill ’02, Jason Cummings ‘02

Marjorie D. Bither Award: Jessica Knight Beers ‘02

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Elizabeth Rice Giffen ‘02

Warren J. Finegan Award: Ali Ghaffari ‘02

 

2001

E. W. Millett Award: Samuel Clark ‘01

E. W. Millett Award: Sara Lovitz ‘01

Norman R. White Award: Stephen Feldman ‘01

Donald P. Lake Award: Drew Johnson ‘01

Marjorie D. Bither Award: Angela Pappas ‘01

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Kimberly Condon ‘01

Warren J. Finegan Award: Valerie Cooper ‘01

 

2000

E. W. Millett Award: Kennard Allen ’00, Jamie Brewster ‘00

E. W. Millett Award: Kathryn Johnson Kaminski ‘00

Norman R. White Award: Matthew Smith ‘00

Donald P. Lake Award: Darren Ireland ‘00

Marjorie D. Bither Award: Erin Cole-Karagory Knight ’00, Sarah Toland ‘00

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Jennifer Freese ‘00

Warren J. Finegan Award: Daniel Petroskey ‘00

 

1999

E. W. Millett Award: Robert Koh ‘99

E. W. Millett Award: Kimberly Waldron Barry ‘99

Norman R. White Award: Anthony Pasquariello ’99, Matthew Williams ‘99

Donald P. Lake Award: Andrew Brown ‘99

Marjorie D. Bither Award: Caitlin Skulley ‘99

Pamela Hoyt-Sanborn Award: Randi Martin Bakken ‘99

 

1998

E. W. Millett Award: Geoffrey Herrick ‘98

E. W. Millett Award: Meaghan Sittler ‘98

Norman R. White Award: Kevin Soja ’98,

Norman R. White Award: Erika Ayers-Nardin ‘98

Donald P. Lake Award: Jonathan Barry ’98, Peter Bowden ’98

Marjorie D. Bither Award: Farrell Burns Hudzik ‘98

 

1997

E. W. Millett Award: Daniel Lavergne ‘97

E. W. Millett Award: Barbara Gordon ’97, Cynthia Pomerleau Leclerc ‘97

Norman R. White Award: John Hebert ’97, Todd McGovern ‘97

Norman R. White Award: Kara Marchant Hooper ‘97

Donald P. Lake Award: Elliott Anderson ‘97

Marjorie D. Bither Award: Kara Patterson Waters ‘97

 

1996

E. W. Millett Award: Brett Nardini ‘96

E. W. Millett Award: Lauren Iannotti ‘96

Norman R. White Award: Craig Murray ’96, Kevin Pirani ’96, Stuart Wales ‘96

Norman R. White Award: Sarah Eustis ‘96

Donald P. Lake Award: Matthew O’Connell ‘96

Marjorie D. Bither Award: Doris Desautel Broudy ‘96

 

1995

E. W. Millett Award: Brian Pompeo ‘95

E. W. Millett Award: Kate LaVigne ‘95

Norman R. White Award: James Zadrozny ‘95

Norman R. White Award: Lynn Thompson ‘95

Donald P. Lake Award: Brian Rayback ’95, Brian Schwegler ‘95

Marjorie D. Bither Award: Brooke Lorenzen Frutos ‘95

 

1994

E. W. Millett Award: Patrick Skulley ‘94

E. W. Millett Award: Michelle Severance Isham ‘94

Norman R. White Award: Keith Gleason ‘94

Norman R. White Award: Josette Huntress Holland ’94, Jessica Matzkin ‘94

Donald P. Lake Award: Brian Carlson ‘94

Marjorie D. Bither Award: Karen Whitcomb Bryan ‘94

 

1993

E. W. Millett Award: Eric DeCosta ‘93

E. W. Millett Award: Kimberly Carlson McGee ‘93

Norman R. White Award: Christopher Baynes ‘93

Norman R. White Award: Elizabeth King Reeves ‘93

Donald P. Lake Award: Paul Butler ‘93

Marjorie D. Bither Award: Elizabeth Montgomery Rhinelander ‘93

 

1992

E. W. Millett Award: John Daileanes ‘92

E. W. Millett Award: Heather Hamilton Lavallee ’92, Sura DuBow Lennon ‘92

Norman R. White Award: Robert DeLello ‘92

Norman R. White Award: Meredith Johnson ‘92

Donald P. Lake Award: Thomas Capozza ‘92

Marjorie D. Bither Award: Jennifer Alfond Seeman ‘92

 

1991

E. W. Millett Award: Kevin Whitmore ‘91

E. W. Millett Award: Sally White Eastman ’91, Debra MacWalter-Brigh ‘91

Norman R. White Award: Eric Russman ‘91

Norman R. White Award: Kay Cowperthwai ‘91

Donald P. Lake Award: Marc Gilbertson ‘91

Marjorie D. Bither Award: Kimberley Derrington Knighton ‘91

 

1990

E. W. Millett Award: Matthew Hancock ‘90

E. W. Millett Award: Emilie Davis Kosoff ‘90

Norman R. White Award: J. Rickards ‘90

Norman R. White Award: Jennifer Lally Kent ‘90

Donald P. Lake Award: Robert Hyland ‘90

Marjorie D. Bither Award: Not awarded this year

 

1989

E. W. Millett Award: David Kispert ‘89

E. W. Millett Award: Megan Patrick ‘89

Norman R. White Award: G. Schwandt ‘89

Norman R. White Award: Laura Thornton Pellegrino ‘89

Donald P. Lake Award: Stephen Rand ‘89

Marjorie D. Bither Award: Not awarded this year

 

1988

E. W. Millett Award: James Arsenault ‘88

E. W. Millett Award: Melissa Brown Bride ‘88

Norman R. White Award: Patrick Clendenen ’88, Matthew Reilly ‘88

Norman R. White Award: Leah Basbanes ’88, Carol Anne Beach ’88, Linda Roberts Pagnano ‘88

Donald P. Lake Award: William Derry ‘88

Marjorie D. Bither Award: Not awarded this year

 

1987

E. W. Millett Award: Vincent Paolucci ‘87

E. W. Millett Award: Pamela Hoyt Sanborn ‘87

Norman R. White Award: Jon Doehr ‘87

Norman R. White Award: Susan Whittum Obar ‘87

Donald P. Lake Award: Mark Pagnano ’87, Christopher Vickers ‘87

Marjorie D. Bither Award: Jeanne Guild Eastman ‘87

 

1986

E. W. Millett Award: Mark Burke ‘86

E. W. Millett Award: Patrice Galvin Hagen ’86, Lalyn Ottley Kenyon ‘86

Norman R. White Award: James Pietro ‘86

Norman R. White Award: Molly Couch Ward ‘86

Donald P. Lake Award: Walter Edwards ‘86

Marjorie D. Bither Award: Karen Jodoin ‘86

 

1985

E. W. Millett Award: Lesley Melcher Greer ‘85

E. W. Millett Award: Harland Storey ‘85

Norman R. White Award: Benjamin Lowry ‘85

Norman R. White Award: Carol Simon ‘85

Donald P. Lake Award: Aaron Pickering ‘85

Marjorie D. Bither Award: Therese Langlois ‘85

 

1984

E. W. Millett Award: Alicia Curtin ‘84

E. W. Millett Award: Timothy McCrystal ‘84

Norman R. White Award: Donald McLeod ‘84

Norman R. White Award: Mary White Garrity ‘84

Donald P. Lake Award: James Gaudette ’84, Brendan Reese ’84, Andrew Sennett ‘84

Marjorie D. Bither Award: Kaye Cross ‘84

 

1983

E. W. Millett Award: Liz Murphy Kloak ‘83

E. W. Millett Award: Thomas McGillicuddy ‘83

Norman R. White Award: Robert Patience ‘83

Norman R. White Award: Deborah Caldwell Wooten ‘83

Donald P. Lake Award: D. Coffin ‘83

Marjorie D. Bither Award: Diane Peterec Reynolds ‘83

 

1982

E. W. Millett Award: Patrick Fortin ‘82

Norman R. White Award: Susan Kallio ‘82

Donald P. Lake Award: Brian Russell ‘82

Marjorie D. Bither Award: Sandra Lang MacDonnell ‘82

 

1981

E. W. Millett Award: Paul Belanger ‘81

Norman R. White Award: Jeffrey Davis ’81, Richard Muther ‘81

Donald P. Lake Award: John Donegan ‘81

Marjorie D. Bither Award: Sara Bunnell Yeager ‘81

 

1980

E. W. Millett Award: Mark Lake ‘80

Norman R. White Award: George Dolan ’80, Joseph Faulstich ‘80

Norman R. White Award: Christine Jackson ‘80

Donald P. Lake Award: Daniel Ossoff ‘80

Marjorie D. Bither Award: Patricia Valavanis Smith ‘80

 

1979

E. W. Millett Award: Paul Spillane ‘79

Norman R. White Award: Lee Johnson ’79, Douglas Lewing ‘79

Donald P. Lake Award: Paul Kazilionis ‘79

Marjorie D. Bither Award: Amy Davidoff ’79, Mary Mitchell Freidman ‘79

 

1978

E. W. Millett Award: Phillip McCarthy ‘78

Norman R. White Award: William Getchell ‘78

Donald P. Lake Award: Paul Harvey ‘78

 

1977

E. W. Millett Award: Edward Ciampa ‘77

E. W. Millett Award: John O’Niel ‘77

Norman R. White Award: Henry Newman ‘77

Donald P. Lake Award: Robin Kessler ’77, Beverly Vayhinger ‘77

 

1976

E. W. Millett Award: James Hayes ‘76

Norman R. White Award: Valerie Jones Roy ‘76

Donald P. Lake Award: Edward Lipes ‘76

 

1975

E. W. Millett Award: Peter Gorniewicz ‘75

E. W. Millett Award: Bradford Moore ‘75

Norman R. White Award: Gene De Lorenzo ‘75

Donald P. Lake Award: Paul Hatton ‘75

 

1974

E. W. Millett Award: Stephen Colella ‘74

Norman R. White Award: Donald Joseph ‘74

Donald P. Lake Award: Gary Millen ‘74

 

1973

E. W. Millett Award: Brian Cone ‘73

Norman R. White Award: David Lane ‘73

Donald P. Lake Award: Lewis Paquin ‘73

 

1972

E. W. Millett Award: Stephen Self ‘72

Norman R. White Award: David Graves ‘72

Donald P. Lake Award: Matthew Zweig ‘72

 

1971

E. W. Millett Award: Douglas Reinhardt ‘71

E. W. Millett Award: Michael Salvetti ‘71

Norman R. White Award: John Hopkins ‘71

Donald P. Lake Award: Ronald Lupton ‘71

 

1970

E. W. Millett Award: Todd Smith ‘70

Norman R. White Award: Andrew Hayashi ‘70

Donald P. Lake Award: Peter Bogle ‘70

 

1969

E. W. Millett Award: David Demers ‘69

Norman R. White Award: William Revett ‘69

Donald P. Lake Award: David Noonan ‘69

 

1968

E. W. Millett Award: Jeffrey Lathrop ‘68

Norman R. White Award: Daniel Libby ‘68

Donald P. Lake Award: George Brennan ’68, Joseph Jabar ‘68

 

1967

Norman R. White Award: Philip Kay ‘67

Donald P. Lake Award: Bradford Coady ’67, Brett Halvorson ‘67

 

1966

Norman R. White Award: J. Frederick Eagle ‘66

Donald P. Lake Award: Peter Swartz ‘66