Men's track and field has four champions at Maine meet

BRUNSWICK, Maine -- David Chelimo, Brian Sommers, and James Gibson all won Maine State Men's Track and Field Championships for Colby College on Saturday night at Bowdoin College.

Chelimo was an easy winner in the 5,000-meter run with a time of 14 minutes, 50.91 seconds to earn 10 points. Sommers was a winner in the 200 dash (22.42) and Gibson won the long jump (22-6.5) in his first state meet.
 

Landon Summers (pictured) finished in second place and broke his own school record with a time of 8.45 in the 60 hurdles. He ran an 8.51 last year.

The Mules also received second-place finishes from Noel Feeney in the 5,000 meters (15:13.17) and Griffin Gagnon with a 4:19.85 in the mile.
 

Nick Boutin was third in the 60 dash (7.21) and Marcques Houston placed third in the 200 (22.95). Gibson added a fourth in the triple jump (43-11.75). The Mules also had fourths from Keith Barnatchez in the 1,000 meters (2:36.28), Sommers in the 60 dash (7.23), and Michael Hilton in the pole vault (12-11.5).

Colby finished in third place with 105 points behind winner Bates (185) and runner-up Bowdoin (176). Southern Maine was fourth with 82 and St. Joseph's had six.
2017 Men's Maine State Championship - 2/4/2017                 
                                    Bowdoin                                    
                                    Results                                    
 
Men 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jared Marshall            FR Southern Mai              7.04Q  1 
  2 Yaw Sekyere               FR Bowdoin                   7.16Q  2 
  3 Marquis Scott             FR Bates                     7.23Q  3 
  4 Roy Donnelly              SR Colby                     7.26q  3 
  5 Nick Boutin               SO Colby                     7.29q  2 
  6 Leo McGuinness            SR Colby                     7.30q  3 
  7 Brian Sommers             SR Colby                     7.31q  1  .3023
  7 Ryan Corley               SO Bates                     7.31q  3  .3054
  9 Abdul-Latif Armiyaw       JR Bowdoin                   7.31   2  .3092
 10 Zach O'Connor             JR Colby                     7.35   2 
 11 Colin Kraft               SR Bates                     7.36   1 
 12 Isaiah Seetram            SO Bates                     7.44   1 
 13 Sheddy Agbonsalo          SO Southern Mai              7.55   2 
 14 Tyler Post                JR Bates                     7.57   1 
 15 Michael Bennett           SO Bates                     7.73   3 
 16 Jason Lu                  FR Bates                     7.77   3 
 17 Mazin Ahmed               FR Southern Mai              7.94   1 
 18 Zach Bernstein            FR Bates                     8.20   2 
 
Men 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jared Marshall            FR Southern Mai              7.04   10   
  2 Yaw Sekyere               FR Bowdoin                   7.08    8   
  3 Nick Boutin               SO Colby                     7.21    6   
  4 Brian Sommers             SR Colby                     7.23    4   
  5 Marquis Scott             FR Bates                     7.24    2   
  6 Roy Donnelly              SR Colby                     7.24    1   
  7 Leo McGuinness            SR Colby                     7.26  
  8 Ryan Corley               SO Bates                     7.32  
 
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brian Sommers             SR Colby                    22.42   6  10   
  2 Jared Marshall            FR Southern Mai             22.58   6   8   
  3 Marcques Houston          JR Colby                    22.95   4   6   
  4 Ryan Corley               SO Bates                    23.09   6   4   
  5 Yaw Sekyere               FR Bowdoin                  23.11   6   2   
  6 Landon Summers            SR Colby                    23.25   5   1   
  7 James O'Donnell           JR Colby                    23.27   5 
  8 Owen Tuck                 FR Bowdoin                  23.40   5 
  9 Nathaniel Kent            JR Bowdoin                  23.46   3 
 10 Nick Boutin               SO Colby                    23.47   4 
 11 Roy Donnelly              SR Colby                    23.53   5 
 12 Colin Kraft               SR Bates                    23.65   5 
 13 Leo McGuinness            SR Colby                    23.67   4 
 14 Mitch Norcross            FR Bates                    23.98   2 
 15 Tyler Post                JR Bates                    24.03   2 
 16 Jonathan Hendrickson      SR Southern Mai             24.19   3 
 17 Marquis Scott             FR Bates                    24.38   4 
 18 Frank Fusco               SO Bates                    24.38   2 
 19 Abdul-Latif Armiyaw       JR Bowdoin                  24.46   3 
 20 Ryan LaPadula             SR Southern Mai             24.85   2 
 21 Demetrius Ramirez         FR Colby                    25.08   3 
 22 Andrew D'Ovidio           FR St. Joseph's             25.29   6 
 23 Kawai Marin               JR Bates                    25.34   1 
 24 Michael Bennett           SO Bates                    25.48   2 
 25 Zachary Kramer            SR Bates                    25.66   1 
 26 Jason Lu                  FR Bates                    25.85   1 
 27 Joshua Hunter             SO St. Joseph's             27.99   1 
 -- Zach O'Connor             JR Colby                       DQ   4  steps out of lane
 
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hany Ramadan              SO Southern Mai             49.97   4  10   
  2 Garrett Thomas            SR Bowdoin                  50.45   4   8   
  3 Michael Somma             SO Bates                    50.80   4   6   
  4 Keenan Welzel             FR St. Joseph's             50.86   4   4   
  5 Pedro Caballero           SR Colby                    51.19   3   2   
  6 Colin Tiernan             SR Bowdoin                  52.09   3   1   
  7 Liam Nicoll               JR Bowdoin                  52.11   4 
  8 Donivyn Harms             FR Southern Mai             52.79   3 
  9 James O'Donnell           JR Colby                    52.93   3 
 10 Justin Pierce             SO Southern Mai             52.99   3 
 11 Frank Fusco               SO Bates                    53.88   3 
 12 Devon Campbell            JR Bowdoin                  54.48   2 
 13 Hideyoshi Akai            SO Bowdoin                  54.83   2 
 14 Anas Reda                 FR Bates                    54.83   2 
 15 Christopher Lietz         JR Bates                    55.78   2 
 16 Zachary Ham               FR St. Joseph's             56.78   1 
 17 Zachary Kramer            SR Bates                    57.19   1 
 18 Joshua Hunter             SO St. Joseph's           1:07.62   1 
 -- Paolo DeMarco             FR Southern Mai                DQ   4  steps inside lane
 
Men 600 Meter Run Warren Randa
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Robert Flynn              JR Bates                  1:23.58   2  10   
  2 John Kennealy             JR Bowdoin                1:23.82   2   8   
  3 Roger Charest             SR Southern Mai           1:23.84   2   6   
  4 Ian Wax                   SO Bates                  1:26.38   2   4   
  5 Dan Kornacki              JR Bates                  1:27.33   1   2   
  6 Colin Jones               SO Southern Mai           1:27.43   2   1   
  7 Carson Bessey             FR Southern Mai           1:28.30   1 
  8 Isaac Schuchat            SO Bowdoin                1:29.57   1 
  9 Andrew D'Ovidio           FR St. Joseph's           1:29.58   1 
 10 John Layman               JR Bowdoin                1:29.79   1 
 11 Morgan Baxter             FR Bates                  1:38.66   1 
 -- Liam McDonough            FR Colby                       DQ   2  out of lane
 
Men 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Patrick Griffin           SR Bates                  1:55.62   2  10   
  2 Jack Kiely                JR Bates                  1:56.77   2   8   
  3 Conor Donahue             JR Bowdoin                1:56.98   2   6   
  4 Jack Richardson           SO Bowdoin                1:58.38   2   4   
  5 Andrew McGowan            SO Bowdoin                2:00.93   2   2   
  6 Thomas King               SR Bowdoin                2:03.43   2   1   
  7 Nico Johnson              SO Bates                  2:04.70   2 
  8 Sebastian Hunter-Cuyjet   FR Bowdoin                2:05.81   1 
  9 Myles Caldwell            SO Bowdoin                2:06.73   2 
 10 Diego Velasquez           FR Bowdoin                2:06.94   1 
 11 Kyle Timmer               FR Bowdoin                2:06.98   1 
 12 Jason Canaday             FR Bates                  2:07.59   2 
 13 Samuel Glenn              FR Bates                  2:11.41   1 
 14 Ethan Huleatt             FR Bates                  2:16.18   1 
 15 Ryan Barrett              SR Bowdoin                2:19.04   1 
 16 Matt Leventhal            SR Bowdoin                2:19.93   1 
 
Men 1000 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bennett Sneath            FR Bowdoin                2:32.37   2  10   
  2 Olin Carty                SR Bates                  2:33.32   2   8   
  3 Sean MacDonald            SO Bowdoin                2:34.18   2   6   
  4 Keith Barnatchez          JR Colby                  2:36.28   2   4   
  5 Mark Fusco                SO Bates                  2:37.03   2   2   
  6 Matt Jacobson             SR Bowdoin                2:38.62   2   1   
  7 Luca Ostertag-Hill        FR Bowdoin                2:38.70   2 
  8 Gabe Benson               FR Bates                  2:41.11   2 
  9 Gabe Piquette             FR Southern Mai           2:44.57   1 
 10 Tom Barry                 SR Colby                  2:47.29   1 
 11 Victor Ivarsson           SO Southern Mai           2:51.75   1 
 12 Newell Woodworth          SO Bates                  2:54.13   1 
 
Men 1 Mile Run John Corcor
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack Kiely                JR Bates                  4:16.68   10   
  2 Griffin Gagnon            SR Colby                  4:19.85    8   
  3 Ben Tonelli               JR Bates                  4:24.95    6   
  4 Olin Carty                SR Bates                  4:25.77    4   
  5 Eli Decker                FR Colby                  4:26.94    2   
  6 Connor Rocket             SO Bowdoin                4:33.61    1   
  7 Kevin McWilliams          FR St. Joseph's           5:08.07  
  8 Connor White              FR St. Joseph's           5:28.74  
 -- Matt Jacobson             SR Bowdoin                    DNF  
 
Men 3000 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ben Torda                 JR Bowdoin                8:40.86   2  10   
  2 James Jones               FR Bates                  8:41.99   2   8   
  3 Nick Harriman             FR Southern Mai           8:48.21   2   6   
  4 Alec Ferguson-Hull        SO Bowdoin                8:49.63   2   4   
  5 Evan Ferguson-Hull        SR Bates                  8:49.69   2   2   
  6 Joe Doyle                 SR Bates                  8:50.66   2   1   
  7 Edward Bull               FR Bowdoin                8:53.66   2 
  8 Griffin Gagnon            SR Colby                  8:57.28   2 
  9 Lars Schuster             FR Bates                  9:06.19   1 
 10 Thomas Namara             SO Bowdoin                9:09.80   2 
 11 Ben Foster                SO Southern Mai           9:13.77   1 
 12 Ryan Betz                 SO Bates                  9:17.85   1 
 13 Bryce O'Brien             FR Bates                  9:23.50   1 
 14 Benard Kibet              JR Colby                  9:25.10   2 
 15 Natale Cardillo           FR Southern Mai           9:31.58   1 
 16 Lucas Fisher              JR St. Joseph's           9:33.71   1 
 17 Tyler Parke               SO Bates                  9:42.00   1 
 18 Thomas O'Donnell          SR Colby                  9:45.57   1 
 19 Jacob Boissonnault        FR St. Joseph's          10:25.43   1 
 20 Ben Plante                FR St. Joseph's          10:37.83   1 
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 David Chelimo             SR Colby                 14:50.91   10   
  2 Noel Feeney               JR Colby                 15:13.17    8   
  3 Zach Magin                JR Bates                 15:16.90    6   
  4 Stephen Rowe              JR Bates                 15:22.14    4   
  5 Justin Levine             FR Bates                 15:23.13    2   
  6 Michael Horowicz          SR Bates                 15:25.30    1   
  7 Calvin Park               SR Bowdoin               15:27.01  
  8 Nick Orlando              SR Bates                 15:28.27  
  9 Bridger Tomlin            SR Bowdoin               15:28.98  
 10 Reeve Maddux              SO Colby                 15:36.20  
 11 Nathan Madeira            SR Colby                 15:37.36  
 12 Naphtali Moulton          SO Bowdoin               15:37.81  
 13 Tom O'Shea                SR Colby                 15:52.71  
 14 Alan Ottenstein           SR Colby                 15:59.49  
 15 Jack McLarnon             FR Bates                 16:23.78  
 16 Gabe Kline                SO Colby                 16:29.72  
 17 Josiah Johnson            SO Colby                 16:30.06  
 18 Tommy Griffith            JR Colby                 16:38.59  
 19 Robert Campbell           JR Colby                 16:53.61  
 20 Sam Crimmins              SR Colby                 16:57.47  
 21 Andrew Li                 JR Colby                 17:13.75  
 22 Julian Boed               JR Colby                 17:20.44  
 23 Ezekiel Smith             SO Bates                 17:47.61  
 
Men 60 Meter Hurdles Allen Harvie
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Joseph Staudt             SO Bowdoin                   8.46Q  1 
  2 Nathaniel Kent            JR Bowdoin                   8.56Q  2 
  3 Landon Summers            SR Colby                     8.59Q  2 
  4 Michael Chen              FR Bowdoin                   8.73Q  1 
  5 Alan Banks                JR Bowdoin                   8.82q  1 
  6 Beaufils Kimpolo-Pene     FR Bates                     8.82q  2 
  7 Kawai Marin               JR Bates                     8.85q  1 
  8 Andrew Brenner            JR Bowdoin                   8.99q  2 
  9 Blake Downey              SR Bates                     9.15   2 
 10 Brendan Donahue           FR Bates                     9.36   2 
 11 Demetrius Ramirez         FR Colby                     9.42   1 
 12 Sage Bailin               FR Colby                     9.50   1 
 13 Ryan LaPadula             SR Southern Mai              9.79   2 
 14 Mazin Ahmed               FR Southern Mai              9.81   1 
 
Men 60 Meter Hurdles Allen Harvie
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Joseph Staudt             SO Bowdoin                   8.38   10   
  2 Landon Summers            SR Colby                     8.45    8   
  3 Nathaniel Kent            JR Bowdoin                   8.53    6   
  4 Michael Chen              FR Bowdoin                   8.72    4   
  5 Beaufils Kimpolo-Pene     FR Bates                     8.77    2   
  6 Alan Banks                JR Bowdoin                   8.83    1   
  7 Andrew Brenner            JR Bowdoin                   8.93  
  8 Kawai Marin               JR Bates                     9.03  
 
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bowdoin  'A'                                        3:24.94   10   
     1) Liam Nicoll JR                  2) Colin Tiernan SR               
     3) John Kennealy JR                4) Garrett Thomas SR              
  2 Southern Maine  'A'                                 3:25.12    8   
     1) Justin Pierce SO                2) Paolo DeMarco FR               
     3) Jared Marshall FR               4) Hany Ramadan SO                
  3 Bates  'A'                                          3:28.75    6   
     1) Michael Somma SO                2) Colin Kraft SR                 
     3) Ryan Corley SO                  4) Patrick Griffin SR             
  4 Colby  'A'                                          3:29.27    4   
     1) Landon Summers SR               2) James O'Donnell JR             
     3) Brian Sommers SR                4) Sage Bailin FR                 
 
Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bates  'A'                                          8:05.27   10   
     1) Ian Wax SO                      2) Ben Tonelli JR                 
     3) Robert Flynn JR                 4) Mark Fusco SO                  
  2 Bowdoin  'A'                                        8:09.72    8   
     1) Connor Rocket SO                2) Andrew McGowan SO              
     3) Sean MacDonald SO               4) Bennett Sneath FR              
  3 Colby  'A'                                          8:12.84    6   
     1) Eli Decker FR                   2) Arthur Cassidy SO              
     3) Dominic Giardini FR             4) Scott Kaplan FR                
  4 Southern Maine  'A'                                 8:30.29    4   
     1) Colin Jones SO                  2) Donivyn Harms FR               
     3) Roger Charest SR                4) Carson Bessey FR               
  5 St. Joseph's (Me.)  'A'                             9:33.39    2   
     1) Avery Liotta-Henderson SO       2) Ben Plante FR                  
     3) Jacob Boissonnault FR           4) Lucas Fisher JR                
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Beaufils Kimpolo-Pene     FR Bates                    1.93m    6-04.00  10   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 
        P    P    P    P    P   XO  XXO   XO  XXX 
  2 Connor Harris             SR Southern Mai             1.88m    6-02.00   8   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
        P    P    P    P    P    P   XO  XXX 
  3 Joseph Staudt             SO Bowdoin                 J1.88m    6-02.00   6   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
        P    P    P    O    O    O  XXO  XXX 
  4 Justin Pierce             SO Southern Mai             1.83m    6-00.00   4   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
        P    P    P    P    O   XO  XXX 
  5 Andy Fullerton            SR Colby                   J1.83m    6-00.00   2   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
        P    P    P    O    O  XXO  XXX 
  6 Mitch Norcross            FR Bates                    1.78m    5-10.00   1   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
        P    P    O    O   XO  XXX 
  7 Colin Tiernan             SR Bowdoin                 J1.78m    5-10.00 
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
        P    P   XO   XO  XXO  XXX 
  8 Edward James              SO Bates                    1.73m    5-08.00 
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 
        P    O    O    O  XXX 
  9 Sage Bailin               FR Colby                   J1.73m    5-08.00 
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 
        P    P   XO    O  XXX 
 10 Brendan Donahue           FR Bates                   J1.73m    5-08.00 
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 
        P  XXO   XO  XXO  XXX 
 11 Caleb Stotz               JR Bates                    1.58m    5-02.25 
     1.58 1.63 
       XO  XXX 
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ron Helderman             JR Southern Mai             4.55m   14-11.00  10   
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 4.73 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    P   XO  XXX 
  2 Blake Downey              SR Bates                    4.10m   13-05.25   8   
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 
        P    P    P    P    P    P    P  XXO    O    O    O  XXX 
  3 Garrett Anderson          JR Bates                    3.95m   12-11.50   6   
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    O    P  XXX 
  4 Michael Hilton            JR Colby                   J3.95m   12-11.50   4   
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P  XXO  XXX 
  5 Edward James              SO Bates                    3.80m   12-05.50   2   
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 
        P    P    P    P    P    P    O   XO   XO  XXX 
  6 Brandan Crenner           SO Southern Mai             3.65m   11-11.75   1   
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXX 
  7 Jack Moynihan             SO Bowdoin                  3.50m   11-05.75 
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 
        P    P    P    P    P    O    O  XXX 
  8 Dacota Griffin            JR Bates                    3.20m   10-06.00 
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
        P    P    P    O    O  XXX 
  9 Ryan LaPadula             SR Southern Mai             3.05m   10-00.00 
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 
      XXO    O    O    O  XXX 
 -- Benjamin Ray              FR Bowdoin                     NH            
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
        P    P    P    P    P  XXX 
 
Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 James Gibson              FR Colby                    6.87m   22-06.50  10   
      6.50m  6.47m  6.68m  6.87m  6.25m  6.71m
  2 Brian Greenberg           JR Bowdoin                  6.74m   22-01.50   8   
      6.60m  6.52m  6.74m  6.66m  6.64m  PASS
  3 Jared Prior               FR Bowdoin                  6.67m   21-10.75   6   
      6.18m  6.13m  6.67m  6.44m  FOUL  6.32m
  4 Isaiah Seetram            SO Bates                    6.57m   21-06.75   4   
      5.97m  6.12m  6.43m  6.06m  FOUL  6.57m
  5 Andy Fullerton            SR Colby                    6.54m   21-05.50   2   
      6.54m  4.64m  PASS  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Stephan DeCarlo           JR Bowdoin                  6.50m   21-04.00   1   
      6.50m  FOUL  FOUL  FOUL  6.47m  FOUL
  7 Adam Knapp-Wachsner       SO Colby                    6.35m   20-10.00 
      6.12m  FOUL  6.35m  5.77m  6.17m  6.08m
  8 Beaufils Kimpolo-Pene     FR Bates                    6.18m   20-03.50 
      6.18m  FOUL  5.66m  PASS  PASS  PASS
  9 Jeffrey Jones             SR Bates                    6.05m   19-10.25 
      FOUL  6.05m  FOUL         
 10 Tyler Post                JR Bates                    5.95m   19-06.25 
      5.69m  5.46m  5.95m         
 11 Sage Bailin               FR Colby                    5.88m   19-03.50 
      5.62m  5.88m  5.60m         
 12 Huma Dadachanji           FR Bowdoin                  5.85m   19-02.50 
      5.85m  FOUL  FOUL         
 13 Blake Downey              SR Bates                    5.68m   18-07.75 
      5.68m  5.37m  5.56m           
 
Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Brian Greenberg           JR Bowdoin                 14.58m   47-10.00  10   
      14.04m  14.58m  14.14m  PASS  PASS  PASS
  2 Jeffrey Jones             SR Bates                   13.85m   45-05.25   8   
      13.85m  13.81m  13.55m  13.56m  FOUL  13.67m
  3 Connor Harris             SR Southern Mai            13.60m   44-07.50   6   
      13.60m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4 James Gibson              FR Colby                   13.40m   43-11.75   4   
      13.21m  13.11m  PASS  13.08m  13.34m  13.40m
  5 Marcques Houston          JR Colby                   12.92m   42-04.75   2   
      12.38m  12.75m  12.69m  12.56m  FOUL  12.92m
  6 Sage Bailin               FR Colby                   12.70m   41-08.00   1   
      11.96m  11.21m  12.70m  12.17m  PASS  12.20m
  7 Isaiah Seetram            SO Bates                   12.56m   41-02.50 
      12.31m  12.56m  12.10m  FOUL  12.46m  12.47m
  8 Jonathan Hendrickson      SR Southern Mai            12.45m   40-10.25 
      FOUL  FOUL  12.45m  11.86m  FOUL  FOUL
  9 Michael Chen              FR Bowdoin                 12.19m   40-00.00 
      FOUL  12.19m  11.91m         
 10 Caleb Stotz               JR Bates                   11.86m   38-11.00 
      11.77m  11.65m  11.86m         
 11 Brendan Donahue           FR Bates                   11.74m   38-06.25 
      11.42m  11.21m  11.74m         
 12 Christopher Lietz         JR Bates                   11.31m   37-01.25 
      FOUL  11.31m  FOUL         
 -- Adam Knapp-Wachsner       SO Colby                     FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Men Shot Put Al Nicholson
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 John Pietro               JR Bowdoin                 14.46m   47-05.25  10   
      14.46m  FOUL  FOUL  14.19m  FOUL  14.13m
  2 Adedire Fakorede          JR Bates                   14.24m   46-08.75   8   
      13.23m  13.80m  13.74m  FOUL  13.71m  14.24m
  3 Amir Parker               SO Bowdoin                 13.41m   44-00.00   6   
      13.41m  FOUL  11.61m  12.42m  FOUL  12.38m
  4 Vincent LaRovere          JR Bowdoin                 12.68m   41-07.25   4   
      FOUL  FOUL  12.68m  12.67m  12.68m  11.30m
  5 Tyler Harrington          SO Bates                   12.42m   40-09.00   2   
      10.81m  11.47m  11.99m  11.87m  11.97m  12.42m
  6 Dan Marino                SO Bates                   12.35m   40-06.25   1   
      11.48m  10.93m  FOUL  12.22m  12.35m  12.31m
  7 Thomas Endean             JR Bates                   12.29m   40-04.00 
      11.20m  11.23m  12.29m  FOUL  11.82m  11.96m
  8 Ben Carey                 FR Southern Mai            12.22m   40-01.25 
      11.51m  11.86m  11.88m  12.12m  12.22m  11.82m
  9 Zack Campbell             SO Bates                   11.46m   37-07.25 
      10.46m  11.46m  10.88m         
 10 Hilton Chao               SO Bates                   11.30m   37-01.00 
      10.96m  10.71m  11.30m         
 11 Zach Bernstein            FR Bates                   10.52m   34-06.25 
      10.16m  10.36m  10.52m         
 12 Demetrius Ramirez         FR Colby                   10.20m   33-05.75 
      10.20m  9.43m  9.33m         
 13 Marshall Berninghausen    SO St. Joseph's             9.35m   30-08.25 
      8.75m  FOUL  9.35m         
 14 Kevin Cotter              SO St. Joseph's             9.10m   29-10.25 
      8.55m  9.10m  8.95m           
 15 Sheddy Agbonsalo          SO Southern Mai             8.96m   29-04.75 
      8.96m  8.58m  8.30m         
 16 Mark Slusher              FR Southern Mai             8.68m   28-05.75 
      8.68m  8.32m  8.42m         
 17 Harry DeCotis             SO St. Joseph's             8.11m   26-07.25 
      7.92m  FOUL  8.11m         
 18 David Tuttle              FR St. Joseph's             7.77m   25-06.00 
      7.61m  7.77m  7.59m         
 
Men Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Adedire Fakorede          JR Bates                   17.62m   57-09.75  10   
      16.37m  17.59m  17.62m  16.85m  FOUL  FOUL
  2 John Pietro               JR Bowdoin                 15.69m   51-05.75   8   
      15.32m  15.69m  14.93m  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Vincent LaRovere          JR Bowdoin                 14.84m   48-08.25   6   
      14.84m  14.51m  13.81m  FOUL  14.49m  FOUL
  4 Zack Campbell             SO Bates                   14.73m   48-04.00   4   
      13.28m  14.73m  13.39m  FOUL  12.38m  13.74m
  5 Tyler Harrington          SO Bates                   14.64m   48-00.50   2   
      14.64m  FOUL  13.74m  FOUL  13.66m  13.35m
  6 Dan Marino                SO Bates                   12.44m   40-09.75   1   
      12.26m  12.36m  FOUL  12.08m  12.44m  10.56m
  7 Ben Carey                 FR Southern Mai            12.17m   39-11.25 
      11.63m  11.21m  12.17m  11.42m  12.06m  12.13m
  8 Mark Slusher              FR Southern Mai            12.12m   39-09.25 
      11.78m  12.02m  12.12m  11.56m  FOUL  11.29m
  9 Marshall Berninghausen    SO St. Joseph's            11.27m   36-11.75 
      FOUL  FOUL  11.27m         
 10 Thomas Endean             JR Bates                   11.21m   36-09.50 
      10.20m  11.21m  11.02m         
 11 Hilton Chao               SO Bates                   10.94m   35-10.75 
      10.94m  10.47m  10.51m         
 12 Kevin Cotter              SO St. Joseph's             9.22m   30-03.00 
      8.28m  FOUL  9.22m         
 13 Sheddy Agbonsalo          SO Southern Mai             9.05m   29-08.25 
      9.05m  8.80m  9.00m         
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Bates                      185        2) Bowdoin                   176   
    3) Colby                      105        4) Southern Maine             82   
    5) St. Joseph's (Me.)           6                                          
Summers breaks school record
February 25, 2017 Summers breaks school record
Chelimo second in 5,000 meters
February 24, 2017 Chelimo second in 5,000 meters
Sommers, Gagnon lead men at BU
February 11, 2017 Sommers, Gagnon lead men at BU