Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Colby has 78 earn NESCAC Spring All-Academic Honors

WATERVILLE, Maine – Colby had spring 79 athletes qualify for the NESCAC Spring All-Academic team in 2019. All 11 spring sports at Colby were represented. Qualified athletes must maintain a grade point average of 3.50 or above and must have completed at least a year of school at their institution.

Ethan Ashley, Sage Bailin, Ellie Krossa, and Sophie Stokes Cerkvenik qualified for the All-Academic team in addition to earning spots on the All-NESCAC teams for their respective sports.

Nicolas Boutin, Wiley Holton, Bridget Horwood, Lillian Kontor, and Rachel Leonard were also all named to the NESCAC All-Sportsmanship team

 

Colby’s 2019 Spring NESCAC All-Academic Athletes

Ethan Ashley (Philadelphia, Penn.), men’s crew, senior

Sage Bailin (Amherst, Mass.), men’s track and field, junior

Emma Banks (North Haven, Conn.), women’s lacrosse, junior

Britney Biddle (Burlingame, Calif.), women’s track and field, senior

William Blasdell (Pleasantville, N.Y.) men’s track and field, sophomore

Nicolas Boutin (Old Town, Maine) men’s track and field, senior

Adam Bowes (Henrico, Va.), men’s track and field, sophomore

Mason Brady (Menlo Park, Calif.), men’s lacrosse, junior

Michael Broucek (Wayzata, Minn.) golf, senior

Helen Carroll (Minneapolis, Minn.), women’s crew, senior

William Chizmar (Bel Air, Md.), men’s lacrosse, sophomore

Grace Crowell (Medfield, Mass.), women’s lacrosse, junior

Eli Decker (Concord, Mass.), men’s track and field, junior

Kaitlyn Deming (New Hartford, Conn.) women’s track and field, junior

Robert Dettmann (Baltimore, Md.), men’s track and field, junior

Emily Dougherty (Dover, Mass.), softball, senior

Jason Dunn (Wilmington, Mass.), men’s track and field, sophomore

Daniel Ellison (Belmont, Mass.), men’s crew, sophomore

Patrick Forelli (Carlisle, Mass.), baseball, sophomore

Samuel Funderburg (Springfield, Ill.) golf, senior

Dominic Giardini (Franklin, Mass.), men’s track and field, junior

Emilie Ginn (Landenberg, Penn.), women’s crew, junior

Luis Gonzalez Kompalic (Short Hills, N.J.), men’s tennis, junior

Alessandra Grossman (Newton Highlands, Mass.) women’s crew, senior

Jonathan Hallal (Sudbury, Mass.), men’s tennis, junior

Paige Hartnett (Andover, Mass.), softball, senior

Elisabeth Hedison (Acton, Mass.), women’s lacrosse, sophomore

Wiley Holton (Dedham, Mass.), softball, senior

Bridget Horwood (Scarsdale, N.Y.), women’s lacrosse, senior

Josiah Johnson (Glenshaw, Penn.), men’s track and field, senior

Charlotte Jones (Bloomington, Ind.), women’s crew, senior

Lyla Jones (McLean, Va.), women’s lacrosse, sophomore

Lane Kadish (Salt Lake City, Utah), men’s lacrosse, junior

Riley Karp (Moultonborough, N.H.), women’s crew, senior

Jonah Katz (Point Lookout, N.Y.), baseball, sophomore

Mallory Kievman (Manchester City, Conn.), women’s track and field, junior

Rosie Kilcoyne (Cincinnati, Ohio), women’s crew, sophomore

Gabriel Kline (Acton, Mass.), men’s track and field, senior

Lillian Kontor (Annaplis, Md.), women’s crew, sophomore

John Koskinen (Middlebury, Vt.), men’s crew, sophomore

Ellie Krossa (Kirkland, Wash.) women’s crew, senior

Holly Lallis (Gladstone, N.J.) softball, senior

Rachel Leonard (Exeter, N.H.), women’s track and field, senior

Kayla Luparello (Bedford Hills, N.Y.), women’s lacrosse, junior

Kristen Mahoney (Ashland, Mass.), women’s track and field, sophomore

Christopher Marcello (Richmond, Va.) men’s crew, senior

Julia Maser (Monmouth Junction, N.J.) women’s lacrosse, junior

Thomas McGee (Bowie, Md.), baseball, sophomore

Peter Messenger (Montclair, N.J.), men’s tennis, sophomore

Jocelyn Meyer (Tokyo, Japan), women’s track and field, sophomore

Cara Moynihan (Andover, Mass.), women’s crew, sophomore

Derek Muse (Kennebunkport, Maine), men’s lacrosse, sophomore

Emma O’Hara (Redwood City, Calif.), women’s track and field, junior

Alison Obstler (New York, N.Y.), women’s crew, senior

John Olson (Sherborn, Mass.), men’s crew, junior

Kelsey Otley (Cumberland Center, Maine), women’s lacrosse, junior

Brooks Parker (Wilton, Conn.), baseball, senior

Anna Piermattei (Catonsville, Md.), women’s track and field, sophomore

Robyn Pirie (Ipswich, Mass.), women’s lacrosse, sophomore

Laura Polley (Manchester, Conn.), women’s track and field, sophomore

Catherine Riley (Tyngsboro, Mass.), women’s track and field, sophomore

Alexa Scher (Los Angeles, Calif.), women’s track and field, sophomore

Carlin Schildge (Westfield, N.J.), women’s crew, sophomore

Will Seivwright (Elmore, Vt.), men’s crew, sophomore

Benjamin Smith (Winslow, Maine), men’s track and field, sophomore

Hannah Southwick (Wakefield, R.I.), women’s track and field, sophomore

Ellen Spector (Bethesda, Md.), women’s track and field, sophomore

Katherine Squires (Reading, Mass.), women’s crew, sophomore

Sophie Stokes Cerkvenik (Britt, Minn.), women’s track and field, senior

Sonia Tremblay (North Billerica, Mass.), women’s track and field, junior

Gabriela Venditti (Mercer Island, Wash.), women’s tennis, senior

Lydia Venditti (Mercer Island, Wash.), women’s tennis, senior

Emily Visco (Auburndale, Mass.), women’s crew, junior

Jackson Ward (Wilton, Conn.), baseball, senior

Helen Watson (Darien, Conn.), women’s crew, junior

Lucy Weaver (South Portland, Maine), women’s crew, senior

Whitney White (Buena Vista, Colo.), women’s track and field, sophomore

Kristin Yorke (Fair Haven, N.J.) women’s lacrosse, junior